Psychologická dráma života samotárskeho štyridsiatnika, ktorýpozorujenič netušiacich členov rodiny z domu oproti a rozhodne sa ukradnúť im šťastie.

 

SYNOPSA
Osamelý štyridsiatnik Oliver pracuje ako letový dispečer. Pôsobí chladne a jeho osobný život je prázdny. Napĺňa ho sledovaním televízie a pozorovaním rodiny z domu oproti, v ktorej vidí ideál šťastia. Najprv sa len pozerá, ale postupne sa chce dozvedieť viac. Zisťuje, že veci často nie sú také, ako sa javia z diaľky. A hranice súkromia sú krehkejšie, ako sa zdá. Zlo vyzerá nenápadne a násilie si každý nosíme v sebe. Nikdy neviete, kto sa práve na vás pozerá...
 

EXPLIKÁCIA
Film Viditeľný svet tématizuje pozeranie, sledovanie, či voyérstvo ako fenomén súčasného moderného sveta. Okrem toho kladie naliehavé otázky: Kde ležia a aké krehké sú hranice súkromia? Máme právo vstupovať do životov iných ľudí? Je zlo démonické a nadprirodzené, alebo skôr obyčajné anenápadné? Viditeľný svet je psychologická dráma zo súčasnosti. Odohráva sa na sídlisku v hlavnom meste Slovenska, Bratislave. Spolu so Sartrom si kladie otázku – kto je vlastne peklo? Naozaj sú to tí druhí, alebo si ho nesieme každý v sebe. Zdá sa, že každý môže byť peklom pre niekoho iného. Závisí len od okolností.

 

PROFILY
Ivan Trojan (Oliver) sa narodil 30.6.1964 v Prahe. Patrí k najlepším a najvyťaženejším českým hercom súčasnosti. Absolvoval DAMU v Prahe (1987). Od roku 1988 pôsobil v Realistickom divadle, neskôr v Divadle na Vinohradech a dnes v Dejvickom divadle, kde stvárnil množstvo výrazných postáv (Rómeo v hre Rómeo a Júlia, hajtman v Revízorovi), za rolu Oblomova získal v roku 1999 Cenu Thálie. Hral významné postavy vo filmoch Samotáři, Jedna ruka netleská, Želary, Příběhy obyčejného šílenství, Václav, Karamazovi a v ďalších, rovnako aj v českom televíznom seriáli Četnické humoresky. Je štvornásobným držiteľom Českého leva za herecký výkon (Smradi, Jedna ruka netleská, Musíme tě svést a Václav).

Radim Hladík, jr.
(zvukový majster) sa narodil 15.5.1971 v Prahe. Syn známeho českého rockového hudobníka Radima Hladíka. Patrí do mladej generácie českých zvukových majstrov a je veľmi uznávaný a vyhľadávaný. Do jeho filmografie patria filmy ako Želary, Obsluhoval jsem anglického krále, Je třeba zabít Sekala, Babí léto, Rebelové, Román pro ženy, Mazaný Filip a ďalšie. Je držiteľom troch Českých levov za zvuk (Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala a Eliška má ráda divočinu).

Milan Stráňava
(producent) sa narodil 9.7.1955 v Bratislave. Pôsobil v STV v Hlavnej redakcii dramatických programov ako vedúci produkcie. Vyštudoval produkciu a manažment na VŠMU v Bratislave, na ktorej v súčasnosti spolupracuje ako lektor. Od roku 1993 je majiteľom a konateľom produkčnej spoločnosti JMB Film & TV Production.

Maroš Šlapeta
(strihač) sa narodil 3.6.1972 v Bratislave. Vyštudoval architektúru na STU a strihovú skladbu na VŠMU v Bratislave. Podieľal sa na tvorbe viacerých dokumentárnych, hraných, propagačných a reklamných filmov a patrí k najžiadanejším slovenským strihačom. Do jeho filmografie patria dokumenty Slovenský sen 2004-2006, My zdes!, Hranica, hrané filmy Sněženky a machři po 25 létech, Ďakujem dobre, Quartéto a iné. Prednáša na Ateliéri strihovej skladby VŠMU v Bratislave.

Martin Štrba
(kameraman) sa narodil 26. augusta 1961 v Leviciach. V rokoch 1976 – 1980 študoval fotografiu na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave a v rokoch 1980 – 1985 katedru kamery na Filmovej akadémii múzických umení v Prahe. Spolupracoval s mnohými slovenskými a českými režisérmi Martin Šulík, Vladimír Balco, Vladimír Michálek, Michaela Pavlátová a ďalší. Žije v Prahe.

Kristína Turjanová
(Mária) sa narodila 28.8.1979 v Trenčíne. Vyštudovala hudobno-dramatický odbor na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a herectvo na VŠMU. Už od šestnástich rokov účinkuje v divadle (Nitra, Žilina), má stály angažmán v Divadle Andreja Bagara v Nitre (predstavenia Maškaráda, Dvojitá rezervácia a iné) a hosťuje na Novej scéne v Bratislave (muzikály Edith a Marlen, Príbeh ulice a ďalšie). Je známa aj z televíznych seriálov Ordinácia v ružovej záhrade a Panelák. Úloha Márie vo filme Viditeľný svet je jej kinematografickým debutom.

Martin Mňahončák
(Peter) sa narodil 28.9.1977 v Zborove. Vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave. Zostal na voľnej nohe a stal sa zakladajúcim členom Túlavého divadla, hosťoval v Slovenskom národnom divadle aj v Štúdiu L+S v Bratislave. Niekoľko rokov bol členom Moravského divadla v Olomouci. Stvárnil menšiu postavu vo vojnovej dráme režiséra Jona Avneta Uprising, účinkuje v rozličných televíznych seriáloch (Ordinácia v ružovej záhrade, Dr. Ludsky) a v dabingu.

Réžia

Peter Krištúfek

Scenár

Peter Krištúfek

Hrajú

Ivan Trojan

Jana Hlaváčová

Kristína Turjanová

Dagmar Bajnoková

Martin Mňahončák

Peter Trník

Marián Mitaš

Rok výroby

2011

Stopáž

104 min

Producenti

JMB Film & TV Production

Koproducenti

Slovenská televízia

s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

a Audiovizuálneho fondu